Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jak vybrat ideální druh podlahy?

Jak vybrat ideální druh podlahy? 1. Podlaha, základ každého domu a bytu
 2. Zcela první otázka
 3. Další kritéria
 4. Obecná pravidla při výběru podlahy
 5. Podlaha podle místnosti
 6. Podlaha podle vlastností
 7. Další rady ohledně výběru podlah

Podlaha, základ každého domu a bytu. Mohlo by se zdát, že její výběr je naprosto jednoduchý. Opak je ovšem pravdou. Pokud chcete být se svou podlahou spokojeni, chcete, aby vám vydržela opravdu dlouho a snesla např. i větší zátěž, nepodceňujte krok výběru. Ušetříte si nejen peníze, protože se vyhnete brzké výměně podlahy, ale také si zaručíte, že vaše bydlení bude naprosto vyhovovat všem vašim požadavkům.

Zcela první otázkou, kterou by vám správný prodejce podlah měl položit, a kterou vám položíme i my v Parketcentru, je: V jaké místnosti bude podlaha položena? Jinou podlahu totiž budeme volit do obývacího pokoje a jinou např. do kuchyně. Každá místnost má svá specifika a je zapotřebí na ně brát ohled. Z toho je tedy zřejmé, že neexistuje jedna jediná ideální podlaha. Podle druhu místnosti se však výběr zužuje a vy si tak třeba snadněji vyberete tu, která je ideální přímo pro vás.

Jaká další kritéria je potřeba znát, abyste se rozhodli správně?

 • Co od podlahy očekáváte?
 • Jak bude zatěžována? Máte zvířata, malé děti? Těžký nábytek?
 • Jaké vlastnosti preferujete? Má podlaha spíše hřát nebo chladit?
 • Bude pod podlahou položeno podlahové topení?}
 • Jedná se o podlahu v patře nebo v přízemí?

Na základě odpovědí na tyto základní otázky se pak rozhodujete, jaký druh podlahy vám bude nejvíce vyhovovat.

Obecná pravidla při výběru podlahy:

Podle místnosti

Platí, že v kuchyni a v koupelně byste měli jako hlavní kritérium brát odolnost vůči vlhkosti. Nabízí se zde tedy např. vinyl, PVC nebo dlažba. V kuchyni je poté ještě důležité dbát na to, že by podlaha měla být odolná vůči poškození, např. pádu ostrého nože, který např. vinyl dokáže proříznout. Samozřejmě je také možné durhy podlah v jednotlivých místnostech kombinovat. Např. v kuchyni můžete okolo kuchyňské linky použít dlažbu a ve zbytku místnosti pak třeba laminát nebo již zmíněný vinyl. Co se týče obývacích místností, není třeba dbát na odolnost vůči vlhkosti, ale více budete řešit např. zátěž (zvířata, děti, těžký nábytek…). Do těchto místností pak můžete zvolit např. vinyl, laminát nebo dřevo.

Podle vlastností

Jednou z hlavních vlastností, kterou zákazník od své podlahy často požaduje, je tepelný komfort. Málokdo rád chodí po studené podlaze. V takovém případě, pokud nemáte samozřejmě podlahové topení, a tím se celý problém s chladem od země řeší, je ideálním řešením např. vinyl, který je měkčí a mnohem pomaleji odvádí teplo. Naopak laminát, díky své tvrdosti a rychlému odvádění tepla působí více chladně.

Každý, zejména ten, kdo řeší podlahu v patře, sleduje i zvukovou odolnost, resp. kročejovou izolaci. Shodneme se zajisté na tom, že není příjemné slyšet každý krok sousedů nad námi. Především v panelovém domě je kročejová izolace téměř nezbytná. Pro tyto případy je ideální volit měkčí podlahu, tedy vyrobenou z měkkých materiálů. Ideálním řešením je např. vinyl, PVC, korek nebo koberec.

Jaké podlahy patří u zákazníků Parketcentra k těm nejoblíbenějším? Bezesporu vede poslední dobou tolik oblíbený vinyl, následuje stálice mezi podlahami, tedy dřevo. Často zákazníci volí také mezi PVC a laminátem.

Chcete-li další rady ohledně výběru podlah, přečtete si některý z našich dalších článků:


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.
ikona chat
zavřít

Zeptejte se nás