Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Vinyl vs. laminát – co je pro vás lepší?

Vinyl vs. laminát – co je pro vás lepší? 1. Odolnost vůči vlhkosti
 2. Odolnost vůči poškození
 3. Teplotní komfort
 4. Tlumení hluku

Jednou z prvních otázek, kterou vám často položí běžný prodejce podlah v hobby marketu je, zdali si přejete vinyl nebo laminát. Tato otázka ale není pro rozhodování se mezi těmito dvěma druhy podlad tím pravým. Je to totiž stejné, jako kdybychom porovnávali jablka a hrušky. Jedná se o dva naprosto odlišné typy podlah, z nichž každý má svoje plusy i mínusy.

Zatímco laminát je složen z několika vrstev (spodní vyrovnávací vrstvy, lepené dřevotřískové desky (HDF), dezénové vrstvy s dekorem a svrchní transparentní vrstvy), vinyl je vyroben z polyvinylchloridu, tedy pevného a měkčeného plastu. Právě složení těchto dvou typů podlah je tím hlavním nositelem odlišností.

Přesnější otázky při rozhodování se, zdali zvolíte vinylovou či laminátovou podlahu, by se tedy měli týkat spíše toho, co od podlahy očekáváte, jaké vlastnosti preferujete, do jaké konkrétní místnosti ji chcete, zdali plánujete např. podlahové topení apod. A na základě nich pak vybrat vyhovující podlahu. Pojďme se společně podívat na hlavní rozdíly vinylu a laminátu, které vám výběr zaručeně usnadní.

 1. Odolnost vůči vlhkosti
  Odolnost vůči vlhkosti je bezesporu tím nejzásadnějším rozdílem mezi oběma podlahami. Díky vrstvenému složení, především pak díky HDF deskám, snáší vlhkost mnohem hůře laminátové podlahy. Proto, hledáte-li podlahu např. do koupelny, volte jednoznačně podlahu vinylovou. (Tu, která není nalepena na HDF desce.) Samozřejmě že dnes už existují způsoby, jak využít ve vlhkém prostředí i laminátovou podlahu. Jedná se o typ laminátu s voděodolnou vrstvou. U této varianty ale počítejte s vyšší cenou.
 2. Odolnost vůči poškození
  Tuto vlastnost budete řešit především, máte-li domácího mazlíčka nebo malé děti. Chcete-li opravdu kvalitní podlahu, která mnohé vydrží, řiďte se především u laminátu cenou. Samotný laminát mnohé vydrží, musí být ale opravdu kvalitní. Což znamená i jednoznačně vyšší cenu. Oproti tomu vinyl je více odolný vůči poškrábání, především od drápů vašich domácích mazlíčků, i vůči případným loužičkám. Náchylný je ale ovšem na ostré předměty, např. padající nůž v kuchyni, který vinyl snadno prořízne. Zamyslete se tedy při výběru nad všemi možnými riziky, které pro vaši podlahu u vás mohou nastat. Jedině tak si můžete být jisti, že si vyberete správně.
 3. Teplotní komfort
  Kdo by neměl rád příjemné teplo od podlahy, po níž může chodit i v zimních měsících bosý? Pokud si na teplo opravdu potrpíte, toto kritérium rozhodně nepodceňujte. Díky svému složení je jednoznačně pro váš teplotní komfort vhodnější vinylová podlaha. Oproti laminátu odvádí teplo o mnoho pomaleji. Pokud však plánujete podlahové topení, zbystřete. Pro takový případ zvolte jednoznačně laminát.
 4. Tlumení hluku
  Máte-li malé děti, zvíře, nebo třeba jen citlivého souseda, zvolte pro jistotu vinyl. Ten má skvělé izolační vlastnosti. Oproti tomu tvrdý laminát zapříčiní to, že vaši sousedé budou vědět o každém vašem kroku, každé spadnuté kostce vašeho dítěte apod. Pokud i tak trváte na laminátové podlaze, můžete sáhnout po tzv. protihlukové podložce navíc. Bude to pro vás ale znamenat další finance.
  Rozhodování mezi vinylem a laminátem tedy není zcela tak jednoznačné. Máte-li i nadále pochybnosti, sdělte nám své požadavky a podmínky, v nichž bude podlaha využívána. My v Parketcentru zvážíme všechna potřebná kritéria a s rozhodnutím vám poradíme.

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.
ikona chat
zavřít

Zeptejte se nás