Zajisté se všichni shodneme, že hlavním úskalím panelového domu je nízká míra odhlučnění jednotlivých bytových jednotek. Každý, kdo byť jen navštívil někoho v panelovém domě, nám dá zapravdu, že slyšet každý krok souseda je zvláště večer nebo ráno značně nepříjemné. A opomenout se nesmí ani na děti, jejichž hra a dupot je často slyšet i přes více pater. Z těchto skutečností jednoznačně vyplývá, že hlavním kritériem, jež bychom měli řešit při výběru nové podlahy do panelového domu, je odhlučnění.
Je naprosto zřejmé, že v tomto článku nesmí být ani zmínka o dlažbě. Dlažba nabízí sice mnoho výhod, ale díky téměř nulové izolační vlastnosti je do paneláku zcela nevhodná. Jako při výběru jakékoli jiné podlahy je důležité znát požadavky zákazníka. Vědět, v jakých podmínkách bude podlaha využívána, do jaké místnosti bude položena, co od podlahy zákazník očekává apod.
U nás v Parketcentru zákazníci do panelového bytu volí nejčastěji vinylové podlahy, příp. PVC či laminát. Proč vede právě vinyl? Je to nejen díky jeho cenové dostupnosti, ale především díky jeho výborným izolačním vlastnostem, které jsou o mnoho vyšší než třeba u podlahy laminátové, příp. dřevěné. Která z nich je ovšem opravdu tou nejvhodnější?
Půjdeme-li v této problematice více do hloubky, dojdeme k názoru, že nejvhodnějším typem podlahy do panelového bytu je měkká podlaha. Tedy taková, která je složena z měkkých materiálů. Ty samy o sobě tlumí i tzv. krůčejový hluk (způsobený chůzí) mnohem více než tvrdé materiály, jako laminát či dřevo. Jaké podlahy řadíme k měkkým?
Ovšem ani samotná měkká podlaha nám nezaručí takové odhlučnění, se kterým bychom byli my či naši sousedé pod námi spokojeni. Pokud totiž jednu z výše uvedených podlah položíte přímo na tvrdý panel, kroky se sice ztlumí, ale hluk se bude šířit dál do stěn a následně do dalších částí celého domu. Při výběru podlahy do paneláku tedy nestačí zvolit pouze správný typ podlahy, ale musíme se zaměřit také na podkladovou vrstvu. Zjednodušeně lze říci, že čím více vrstev, tím lepšího odhlučnění dosáhneme. Nejdůležitější je samozřejmě z hlediska odhlučnění akustická izolační vrstva. Tato vrstva často odděluje horní vrstvu podlahy od nosné konstrukce stropů a stěn, díky tomu není hluk přenášen do konstrukce domu. Při zvážení všeho zmíněného dojdeme k názoru, že zcela nejvhodnější podlahou do panelového bytu je nejen měkká podlaha, ale ke všemu podlaha plovoucí. Taková podlaha už má v sobě izolační akustickou vrstvu, díky níž podlaha tzv. plave v izolačním loži.
Pod některé plovoucí systémy lze vložit ještě některou z volně kladených podložek (adipan), a tím dosáhnout lepšího odhlučnění. Ovšem ne každý výrobce to dovoluje. Podložky jdou navíc vložit pouze pod laminátové a dřevěné podlahy položené plovoucím způsobem. Nelze je využít pod podlahy lepené na podklad. Tyto podložky zaručí jakýsi kročejový útlum, který však bohužel nelze nijak změřit. Můžeme se v tomto případě řídit tím, co uvádí výrobce, tedy útlum kolem 15 – 20dB.
Z toho důvodu my v Parketcentru tedy dáváme přednost jiným řešením a tyto podložky dáváme pouze na výslovné přání zákazníka. Přednost při výběru podlahy do paneláku dáváme konkrétním potřebám zákazníka a podmínkám, které ve svém bytě má.