Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Ověřené tipy na rekonstrukci podlahy

Ověřené tipy na rekonstrukci podlahy  1. Rekonstrukce podlah ve starém domě
  2. Rekonstrukce podlah v podkroví
  3. Rekonstrukce podlah v koupelně

Na každé byť kvalitnější podlaze se postupně, ať chceme nebo ne, podepisuje zub času. Přece jen se jedná o tu část domu či bytu, která je ze všeho nejvíce namáhána nejrůznějšími vlivy, ať už jsou to pády předmětů na zem, zvířata, vlhkost, děti, nebo třeba jen obyčejná chůze.

Každé poškození podlahy nemusí nutně znamenat kompletní výměnu celé podlahové krytiny. Celkem jednoduše se dá pouhým pohledem zjistit, zdali bude vaše podlaha potřebovat pouze obrousit, lepit nebo třeba jen naleštit. Taková renovace podlahy není příliš časově ani finančně nákladná a vy si tak můžete oddychnout. Jsou ale případy, kdy je potřeba mnohem většího zásahu, aby vaše podlaha nabyla opět perfektního vzhledu a funkčnosti. U každé rekonstrukce podlahy je důležité, stejně jako při každém jiném výběru podlahy, vědět, v jaké místnosti bude podlaha položena, jak bude zatěžována, co od podlahy očekáváte, kolik do ní chcete investovat apod. Odpovědi na tyto otázky si dobře promyslete. Od nich se totiž pak vše odvíjí. Každá rekonstrukce má pak ještě svá další specifika, na která je potřeba brát ohled.

Rekonstrukce podlah ve starém domě

Jste-li před rozhodnutím, kde začít s rekonstrukcí vašeho starého domu, neváhejte a začněte tzv. od podlahy. A to doslova. Připravte se na to, že ve starém domě bude nutné věnovat rekonstrukci podlahy opravdu mnoho času a nic nezanedbat. Největším úskalím ve starém domě bývá, a to nejen pro podlahu, špatná nebo dokonce chybějící hydroizolace. A právě zjištěním stavu izolace byste měli začít. Pokud je hydroizolace nevyhovující, postarejte se nejprve o její výměnu nebo o odizolování nové. Správnou izolací docílíte toho, že se vlhkost nebude držet ve zdech a následně se nebude dostávat ani do vaší nové podlahy. V takovém případě si můžete být jisti, že vaše nová podlaha vydrží opravdu dlouho, a vy se tak zbavíte další nutné rekonstrukce již za velice krátkou dobu.

Pokud máte vyřešené problémy s izolací, je nutné dbát na to, zdali budete podlahu pokládat na terénu, tedy v přízemí, nebo v patře, tzv. na trámovém stropu. Podle toho totiž budete volit skladbu samotné podlahy. Je zřejmé, že podlaha pokládaná na terén potřebuje více vrstev. Oproti podlaze v patře je nutné do přízemí vložit ještě vrstvy hydroizolace a tepelnou izolaci.

Rekonstrukce podlah v podkroví

I rekonstrukce podlahy v podkroví má svá specifika. V tomto případě je velice nutné brát ohled na hmotnost samotné podlahy. Stropy nesmí být příliš zatěžovány, a to platí zejména u starších domů. Berte v úvahu, že podlaha není to jediné, co musí nosné stěny udržet. Budou to bezpochyby také příčky, vybavení atd. Další kritérium, které budete v patře, potažmo v podkroví řešit, je i zvuková izolace, tzv. kročejová izolace, která tlumí zvuky samotné chůze. Toto vše jsou věci, které je třeba brát při rekonstrukci podlahy v podkroví řešit.

Rekonstrukce podlah v koupelně

Je zřejmé, že koupelna je místem s velkou vlhkostí, proto při výběru podlahy dbejte na to, abyste zvolili takový materiál, který je vůči vlhkosti vysoce odolný. Takovým materiálem je samozřejmě dlažba, nebo tolik oblíbený vinyl. Zcela nevyhovující je samozřejmě laminát, který vůči vlhkosti není odolný téměř vůbec. Materiál koupelnové podlahy by měl být také bezpečný, protiskluzový, hygienický a snadno údržbový.

Při rekonstrukci podlahy máte také jedinečnou šanci nainstalovat podlahové topení. Které zejména v koupelně zajisté oceníte. Např. v panelovém bytě není topení ve většině případů žádné, proto se toto řešení nabízí téměř samo.

Jaký druh podlah pak do jednotlivých rekonstruovaných části zvolíte, už je jen a jen na vás. Pokud si nejste jisti, s výběrem vám může pomoci jeden z našich článků týkající se výběru podlahy a barvy podlahy.

Renovace podlahy


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.
ikona chat
zavřít

Zeptejte se nás