Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Renovace a údržba parket: Jak na to?

Renovace a údržba parket: Jak na to?Parkety jsou nadčasovým typem podlah. Zůstávají trendem i ve 21. století a své místo mají v tradičních i moderních interiérech. Pokud ve svém bytě či domě máte starší parkety, pusťte se směle do jejich renovace. Kdy se to ještě vyplatí a kdy je lepší pořídit novou podlahu? A jak naložit s vysloužilými parketami?

Řada domů a bytů má starší parkety. Někdy je stačí jen obrousit a zrenovovat, jindy je lepší investovat do zbrusu nové podlahy. Rozklíčovat otázku, zda renovovat, či raději měnit, však není jednoduché – nejlepší proto je pozvat do interiéru zkušeného podlaháře, který vám poradí.

Broušení parketové podlahy

O smysluplnosti renovace parketové podlahy rozhoduje cenová náročnost. Zvlášť oprava výrazněji poškozených parket by se mohla prodražit. Navíc není vždy zaručené, že výsledek bude prvotřídní. Například vrzání nebo pohyb parket nelze odstranit bez demontáže a přeložení podlahy. To s sebou většinou nese i nutnost realizovat celý nový podklad. Cena pak odpovídá pokládce nové podlahy.

Parkety (stejně jako dřevěné podlahy) lze opakovaně renovovat, pokud to dovoluje jejich stav, tvrdost a výška nášlapné vrstvy. Záleží i na kvalitě povrchové úpravy. Parkety se pak zbrousí speciálním přístrojem, přetmelí se a následuje povrchová úprava. Používají se hlavně kvalitní laky, oleje nebo tmely. Vyměnit je možné také dřevěné obvodové lišty.

Výměna vysloužilých parket

Kondici parket ovlivňuje především prostředí. Působí na ně vlhkost, prudké změny teplot, zátěž a mechanické opotřebení. Pokud jsou parkety výrazněji poškozené a ztratí jednotný rozměr, zpětná montáž bývá velmi náročná. V takovém případě je lepší realizovat novou podlahu a vysloužilé parkety zužitkovat jinde.

Pořád jde o dřevo, takže například bukové parkety jsou ideální jako palivo při uzení – neměly by na sobě ovšem mít povrchovou úpravu. Další možností je použití parket jako topivo, třeba v domácím krbu nebo krbových kamnech. Likvidaci parket s povrchovou úpravou je pak lepší přenechat odborníkům.

Údržba parketové podlahy

Pokud parketová podlaha získá nový vzhled, je nutné se o ni starat, aby si ho co nejdéle udržela. Parkety jsou náročnější než jiné typy podlah, ale trh je dnes plný výrobků, které údržbu usnadňují – pořiďte si proto kvalitní prostředky, oleje, laky a nátěry, jimiž parkety opatříte. Prodloužíte životnost povrchu i samotných parket.

Samozřejmě je rozdíl v údržbě parket v domácnosti a například ve firmách nebo v tělocvičnách, kde jsou vystaveny vyšší zátěži. I zde pomáhá pravidelnost a vhodně vybrané přípravky, s údržbou pomohou také odborníci.

Plánujete údržbu nebo renovaci parketové podlahy? Pomůžeme vám!

 

Kontaktovat podlaháře


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.
ikona chat
zavřít

Zeptejte se nás