Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Podlahy pro podlahové topení: Které jsou vhodné a jak je vybrat?

Podlahy pro podlahové topení: Které jsou vhodné a jak je vybrat?Podlahové topení přináší do interiérů komfort a tepelnou pohodu. Zároveň je úsporné. Při projektování je nutné zohlednit typ podlahové krytiny a důležitá je i odborná realizace. Na co si dát při výběru podlahy pro podlahové topení pozor?

Synonymem moderní domácnosti je pohodlí, které se snoubí s estetikou a vkusem. Vzhled interiéru do velké míry ovlivňuje podlaha. Nejde přitom jen o krytinu. Podlahová plocha umí byt nebo dům velmi dobře vytopit. Proto stále více lidí přemýšlí nad instalací podlahového vytápění.

Krytiny souznící s podlahovým topením

Tomuto trendu se přizpůsobují i výrobci podlah. Dnes je proto většina podlahových krytin uzpůsobena podlahovému vytápění. Důležité je, aby krytina měla co nejmenší tepelný odpor. Ten totiž rozhoduje o efektivitě vytápění a maximálním využití tepelné energie.

V tomto ohledu jsou žádané hlavně vinylové podlahy, které se se svými hodnotami přibližují například keramické dlažbě. Pro podlahové vytápění lze doporučit i laminátové podlahy, PVC nebo dřevěné podlahy.

Podlaha luxusní i komfortní

Nároční investoři rádi kombinují komfort s luxusem. V tomto případě vedou dřevěné podlahy, jež lze rovněž použít pro podlahové vytápění. Limitem je ovšem tloušťka a složení podlah. Pro podlahové vytápění se osvědčily zejména vrstvené konstrukce dřevěné podlahy do tloušťky 15 mm.

Podlahy z masivu (silná dřevěná prkna) ale vhodné nejsou, protože jednotlivé dílce mohou pod vlivem tepla pracovat a vytvářet spáry, což není žádoucí. Také podlahy s tloušťkou nad 15 mm nejsou s ohledem na prostup tepla doporučované.

Příprava podlahy na topení

Podlahy není třeba před pokládkou na podlahové topení speciálně ošetřit. Důležité jsou ale přípravné práce a dostatečnou pozornost je nutné věnovat hlavně podkladu. Před realizací podlahového topení je důležité vybrat samotnou krytinu, která splní požadované nároky.

Typ podlahové krytiny je vhodné konzultovat přímo s projektantem. Jen dobře promyšlené podlahové topení totiž dokáže naplnit své poslání, tedy komfortně vytopit interiér. Je nezbytné zohlednit už zmíněný tepelný odpor. Zvlášť pokud je podlahové topení jediným zdrojem tepla v domě, vše musí být důkladně propočítané.

Pokládka podlahy na topení

Před samotnou pokládkou je třeba zajistit, aby podkladová vrstva byla dostatečně suchá. Toho se docílí pomocí takzvaného nátopového diagramu, kdy se do systému napouští voda s různou teplotou. Tento proces trvá zhruba měsíc a neměl by se zanedbat nebo zkrátit.

Následně se stav přeměří speciálními přístroji. Pokud je vše v pořádku, vrstvy podlahy se aplikují na vypnuté topení, aby nedošlo k nežádoucímu urychlenému schnutí nivelační stěrky nebo lepidla. Ovšem mezi vypnutým systémem a samotnou pokládkou nesmí být prodleva více než sedm dní, jinak by se musel celý proces opakovat.

Specifické elektrické podlahové vytápění

Samostatnou kapitolou pak je elektrické podlahové topení, pro něž se dřevěná podlaha vůbec nehodí a tento systém nedoporučují ani výrobci vinylových krytin. Použít lze ale laminátové podlahy nebo vinyl v zámkové verzi.

Jste rozhodnuti pro podlahové vytápění? Rádi vám pomůžeme s realizací krytiny. Podívejte se, z jakých podlah můžete vybírat.

 

Více informací v naší nabídce


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.
ikona chat
zavřít

Zeptejte se nás