Výzvy máme rádi. Podívejte se, jak jsme si poradili s rekonstrukcí 600m2 sportovní podlahy v tělocvičně pro děti v 26.ZŠ v Plzni...
V roce 2021 naši společnost oslovili zástupci 26.ZŠ v Plzni s žádostí o pomoc při návrhu a realizaci opravy nového povrchu školní tělocvičny o ploše 600m2. Současný stav vykazoval již poškozený umělý povrch. Bylo zjevné, že spodní nosné desky byly uvolněné a hrany desek se postupně prořezávaly na povrch nášlapné vrstvy a docházelo tím k jejímu poškození a špatnému vzhledu. Otázkou bylo, co vše je pod povrchem v nepořádku. Odkrýt byť část plochy v době, kdy byla tělocvična využívána a nebylo jisté ani financování, nepřipadalo v úvahu.
Bylo nutné tedy ocenit zakázku tak, aby bylo možné realizovat výměnu včetně nového podkladového roštu a doufat, že v případě realizace se náš záměr a návrh skladby vejde do prostoru stávající konstrukce.
Na začátku roku se na nás obrátilo vedení školy s tím, že požadovanou částku od zřizovatele dostali přislíbenou a že jsme obstáli i ve výběrovém řízení.
Stálo před námi hned několik dalších výzev. Bylo nutné se v tomto období nepřehledného zdražování vejít do nabídky z minulého roku. Dále přesvědčit školu, zda nenajdeme nějakou cestu pro zvolení dřevěného povrchu místo sportovního PVC, kde by při spodní vrstvě z konstrukčních desek mohlo opět hrozit jejich propsání na povrch a konečně zjistit jaký stav se nachází pod podlahou. Návrh dřevěné podlahy na počátku nebyl možný, bylo možné nacenit pouze podobný materiál.
Malé sondy ukázaly, že rovinnost podkladu se liší až o 5 cm na různých místech a jedna větší sonda ukázala, že stávající rošt je nevhodný a příliš velká vzdálenost mezi prvky způsobuje nežádoucí pohyb desek pod PVC vrstvou. Rozhodnutí bylo jasné, všechno musí pryč a je nutné vytvořit rošt nový. S vedením školy jsme nakonec dohodli i záměnu sportovního PVC za dřevěnou třívrstvou podlahu z dubu a po nalajnování ji opatříme další vrstvou sportovního laku.
Po kompletní demontáži bylo zjištěno, že stávají lepenková izolace je poškozená ve velkém rozsahu a nelze ji lokálně upravit. V rámci již víceprací jsme odstranili starou a navařili novou izolaci za pomoci asfaltových pásů. Dovedete si představit, jak příjemně se toto realizuje při 35°C v prosklené hale.
Následně se realizoval masivní hranolový rošt z měkkého řeziva již se správnou roztečí tak, aby fungoval pružně a zároveň dostatečné pevně. Následně se plocha zaklopila MFP panely. Rovinnost se podařilo dodržet s odchylkou 1 cm v rámci celé plochy 600m2. Požadavek šéfa tělovýchovy bylo nové umístění hrazdy, pro kterou bylo nutné pečlivě vyměřit nové uchycení již v základu pomocí betonových bloků pro následnou montáž kotvících háků pro hrazdu. To vše ještě před zaklopením. Bylo by pak nemilé zjistit, že v místě frézování otvorů pro zmíněné háky na nové podlaze žádné betonové bloky nejsou.
Následně jsem celoplošně nalepili dřevěné lamely pomocí pružného lepidla Bona na bázi silanu. Novou plochu bylo nutné umýt speciálním strojem Bona Scrubber a pomocí brusných strojů Bona Flexisand připravit povrch pro nové lajny, které dle požadavku investora aplikovala specializovaná firma. Následně jsme nanesli vrstvu sportovní laku Bona a dílo bylo téměř dokonáno.
Důležitou součástí jsou detaily. Takže jsme nemalé úsilí věnovali montáži dýhovaných soklových lišt a obkladu malého stávajícího stupínkového hlediště vinylem a montáži nové čistící zóny před vstupem z chodby.