Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jak vybrat PVC?

Jak vybrat PVC?Rozhodli jste se pro podlahovou krytinu z PVC? Následující tipy vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat tu, která pro vás bude nejlepší. 

PVC podlaha = vinyl v rolích

Pro začátek malé upozornění. Možná se vám už při výběru stalo, že zatímco vy jste mluvili o PVC podlaze, prodavač používal termín vinyl v rolích, popř. vinyl v metráži. Je to to samé s tím, že první název je zažitý mezi laiky, zatímco druhý, správný, používají profesionálové.

Jako první řešte (nejen) zátěž

A teď už k samotnému výběru. Jako první je potřeba znát zátěžovou třídu podlahy, tedy zda půjde o povrch do domácnosti, komerční budovy nebo průmyslové haly. Třída se určuje číslovkou a platí, že čím vyšší číslo, tím odolnější podlaha (viz rámeček pod textem). Stupeň zátěže ale není jediné důležité kritérium. Zajímejte se i o tvarovou paměť, které se odborně říká zbytkový otlak. Tento parametr znamená, jak velký otlak zůstane na povrchu po skříních a dalším nábytku s nohama a také se vyjadřuje číslicí. Tady platí, že čím menší hodnota, tím více lze podlahu zatížit, aniž by na ní zůstaly velké otlaky.

Nekombinujte různé šířky rolí

Vinylové role mají nejčastěji šíři dva, tři nebo čtyři metry, méně obvyklé jsou rozměry dva a půl, tři a půl nebo pět metrů. Mějte na paměti, že rozdílné šířky se nedají kombinovat, protože se vyrábějí v odlišných šaržích, jejichž barvy nejsou úplně stejné. Potřebujete do místnosti šířku 5 metrů, ale dekor, který se vám líbí, se prodává jen ve 2 a 3metrových rolích? Šířky nekombinujte, rozdílná barevnost by nevypadala dobře a navíc by zbytečně vznikla spára. Nezbývá než najít design, který se vyrábí v požadované šířce.

Na co si dát pozor u barev?

Poslední tip: Vyberte si ve vzorníku barvu, která se vám líbí, ale kupte si o tón světlejší. Na větší ploše bude totiž odstín vždy o něco tmavší než na vzorku.

Co znamenají třídy zátěže?

  • Třídu zátěže PVC neboli vinylu v rolích určuje dvouciferné číslo. První číslovka říká, zda je podlaha určená do domácnosti, na komerční nebo průmyslovou plochu, druhé číslo znamená frekvenci využívání.
  • Do domácnosti jsou určené zátěžové třídy začínající dvojkou: 21, 22, 23 s tím, že číslo 21 se hodí do méně využívaných prostor, jako je třeba ložnice, 22 může přijít např. do obýváku a 23 využijete na chodbách, schodištích a dalších frekventovaných plochách.
  • Do administrativních nebo prodejních prostor se dávají zátěžové třídy 31, 32, 33 a výjimečně 34 (najdete např. u značky Pergo). Na průmyslové plochy pak 41, 42 a 43. 

Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.
ikona chat
zavřít

Zeptejte se nás