Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jak vybrat podlahu, která splní vaše požadavky?

Jak vybrat podlahu, která splní vaše požadavky?S výběrem podlahy začněte ještě před samotnou stavbou domu nebo před rekonstrukcí interiéru. Poradíme vám, na co se při volbě podlahové krytiny zaměřit, abyste s výsledkem byli dlouhodobě spokojení.

Podlaha, po které bude radost chodit, by měla splňovat hned několik kritérií. Měla by být odolná, měla by se snadno udržovat a měla by mít dlouhou životnost. Důležitá je také míra tvrdosti podlahy a samozřejmě design, který bude ladit se zbytkem vašeho interiéru.

Izolace a výška podlahy

I když podlahu vnímáme především jako designový prvek bytu, je důležitá také z hlediska izolace, tepelné i hlukové. Na začátku stavby nebo rekonstrukce byste měli vybrat zejména výšku podlahy, a to s ohledem na použití dalších materiálů, například na podlahové topení. Samotný dekor podlahy lze zvolit až později.

Odolnost a zátěž podlahy

Renovace dřevěné podlahy Bělá nad Radbuzou - viii.jpgPři výběru podlahy zohledněte typ místnosti. Každý prostor slouží jinému účelu a požaduje odlišné parametry zátěže. Zatímco v kuchyni musí být podlaha odolnější, v obývacím pokoji by měla působit hlavně měkce a hřejivě. Podlahu lze přizpůsobit účelu dané místnosti, stejně tak lze zvolit jednotný ráz celého interiéru.

Jako příklad lze uvést stále oblíbenější vinyl. Někteří výrobci vinylových podlah nabízí tentýž dekor v různých zátěžových třídách, a proto ho lze použít bez omezení napříč celým interiérem. Vinylové dílce lze pořídit v rozmezí od nízké až po velmi vysokou zátěž, která obstojí dokonce i ve výrobních halách nebo prodejních centrech.

Materiál a typy podlah

Vybírat můžete ze širokého spektra materiálů podlahových krytin. Zde je přehled základních druhů podlah, včetně jejich výhod a nevýhod.

  • Dřevěné podlahy jsou nadčasové, působí hřejivým a luxusním dojmem. Výhodou je rychlá montáž, ovšem za předpokladu rovného, pevného a suchého podkladu. Jen některé dřevěné podlahy jsou vhodné pro podlahové topení (pouze pokud je doporučí výrobce). Dřevěné podlahy se obecně nehodí do vlhkého prostředí a nesvědčí jim výkyvy teplot a vlhkosti.
  • Laminátové podlahy do jisté míry imitují dřevo, ale prodávají se i v moderních dekorech. Výhodou je hlavně rychlé pokládka, podklad musí být rovný a suchý. Snadno se udržují, stačí je jen občas vysát a setřít. Na výběr je mnoho dekorů. Nevýhodou je, že působí chladněji a mají tvrdší povrch.
  • Linoleum se vyrábí z přírodních surovin. Tyto podlahy jsou odolné proti opotřebení, jsou hygienické a mají dlouhou životnost. Vyžadují pravidelnou údržbu (voskování je nutné ve frekventovaných prostorách). Pokládka vyžaduje pečlivost a zručnost, je náročnější než u PVC.
  • Vinylové podlahy dobře snáší vlhkost i vodu. Lze je použít pro podlahové topení. Snadno se udržují, jsou odolné, mají dobré tepelné a akustické vlastnosti. Pokládka vyžaduje řemeslnost a zručnost. Nejde o přírodní materiál.
  • Koberce se prodávají v řadě dekorů a vzorů. Zlepšují akustiku v místnosti, působí měkce a teple, dobře izolují. Jsou náročnější na údržbu, nedoporučují se pro alergiky. Mají kratší životnost.
  • Parkety patří k tradičním podlahovým krytinám. Předností je rychlá pokládka a dlouhá životnost. Jsou antistatické a antialergenní. Lze je obnovovat přebroušením. Nevýhodou je náročnější údržba.

Design podlahy

Dekor a design podlahy je velmi důležitý. Je třeba ho sladit se zbytkem interiéru, například s kuchyňskou linkou nebo s dveřmi. Výrobci se dnes předhánějí ve vývoji různých povrchů podlah, takže je opravdu z čeho vybírat. Na své si přijdou zastánci tradičních i moderních designů. Pokud si s výběrem dekoru podlahy nevíte rady, obraťte se na odborníka na bytový design nebo na prodejce podlahy.


Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.
ikona chat
zavřít

Zeptejte se nás